Zdravá „éčka“

Éčka – jsou všude. Skoro na každém balení je malé písmenko „E“ a za ním pár čísel. Co označují, co signalizují a čeho se obávat? Celkově panuje názor, že éčka jsou chemické dodatky v potravinách a nápojích, které jsou například levnější než jejich přirozené protějšky (jednotka aspartamu je sladší více jak desetkrát než klasický cukr).

Mohou být éčka zdravá?

Tak se s nimi setkáváme každý den skoro v každém jídle, které nám zamíří do úst. Někteří z toho mají až kopřivku a lamentují, že je společnost a potravinářský průmysl nakonec otráví.

Ale pravda nemusí být tak děsivá. Označení „E“ se v potravinářství totiž používá fakticky pro aditivní látky. Tedy látky, které se do jídla a nápojů přidávají z praktických důvodů. Vylepšují chuť, zkvalitňují a zpříjemňují konzistenci, udržují vábivý vzhled jídla a prodlužují trvanlivost.

Technicky vzato to dnes bez éček prakticky ani nejde pro vysoké nároky spotřebitele nebo dlouhé zásobovací trasy. Bez tolik zlořečených éček by většina obchodů zkrachovala, protože by jejich výrobky neodpovídaly tak přísným normám nebo by nestihly dorazit na pulty před zkažením.

Éčka najdete třeba i v běžném kompotu. Zde to ale nebude žádná látka, která vám způsobí infarkt nebo vyrážku. Bude to spíše barvivo, třeba i přírodní, získávané z řepy.

Přesto nás mnohé články neustále varují před jejich škodlivostí. Ale není to škodlivost éček, kde je problém – nýbrž naše neznalost. Dnes se dá sehnat malý tištěný katalog velikosti půlky pohlednice, kde si můžete snadno sami rozklíčovat, co za aditivum se pod zkratkou „E“ ukrývá. A pokud máte chytrý telefon, existují do něj i automatické aplikace, které vám potřebnou informaci najde. Snadno se pak může stát, že ve svém jídle nenajdete éčko, které způsobuje rakovinu, ale třeba E150 (karamel), E160a (karoten), E300 (vitamin C) nebo E901 (přírodní včelí vosk).

 • Mramorová káva
  Obtížnost:
  Hodnocení:
  Použité suroviny:
  kávy, plnotučné smetany.
  Popis receptu:

  Vynikající káva se smetanou...


  Čas přípravy:: 1m
  Čas vaření:: 6m

  Celý recept...

 • SUŠENKY z ÁZERBÁJDŽÁNU
  Obtížnost:
  Hodnocení:
  Použité suroviny:
  kys. smetany, vajec, cukru, mouky, másla.
  Popis receptu:

  Maličké sušenky, které přivanou do vašeho domu vůni orientu


  Čas přípravy:: 10m
  Čas vaření:: 40m

  Celý recept...

 • KUTABY S MASEM
  Obtížnost:
  Hodnocení:
  Použité suroviny:
  skopového, cibule, granátového jablka, přepuštěného másla, mouky.
  Popis receptu:

  Tradiční ázerbajdžánské šeničné placky se skopovým


  Čas přípravy:: 10m
  Čas vaření:: 20m

  Celý recept...

 • Masová směs s houbami a pastou Sambal Badjak
  Obtížnost:
  Hodnocení:
  Použité suroviny:
  masa (hovězí, vepřové, skopové), hub, více druhů, cibule, párků, kapie, pasty Sambal Badjak.
  Popis receptu:

  Vynikající masovo-houbová záležitost z xotických krajů


  Čas přípravy:: 10m
  Čas vaření:: 15m

  Celý recept...