Levandule – elixír zdraví

Levandule je krásnou a barevnou květinou, ale je mnohem více. Levandule je maličkým zázrakem, který v sobě ukrývá mnoho léčivých sil. Není proto od věci naučit se využívat blahodárné a léčivé účinky levandule. Protože ozdraví jak vaše tělo, tak i duši. Pojďme se s ní tedy seznámit blíže.

Levandule jako léčivka

Z levandule můžete udělat i čaj. Může být připraven buďto z přelité čerstvé rostliny, nebo z uschovaných sušených květů. Takový bylinkový čaj zmírní všechny bolesti hlavy, uklidní třes končetin, odežene od vás nespavost a nesoustředěnost. Je vhodné jej používat jako prevenci pro lítostivé a hysterické okamžiky vašeho života a vašich blízkých.

Levandule ale neléčí jen negativní projevy stresu a nervozity, ale také pozitivně ovlivňuje činnost vnitřních orgánů, hlavně jater a žlučníku. A pokud si připravíte silnější vývar, můžete s ním bojovat proti aftům, oparům nebo i vřídkům a dalším zánětům v ústní dutině.

Pro antiseptické účinky je levanduli vhodné vmísit i do mastí, se kterými můžete léčit rány, povrchové vředy, záněty a nejrůznější mykózy.

Aromaterapie levandulí

Levandule, podobně jako ostatní květiny, obsahuje silice. Ty mají na svědomí ony krásné vůně. A ještě mnohem víc. Je prokázáno, že vůně levandule pozitivně ovlivňuje a stimuluje psychiku člověka a jeho celkovou náladu. Navíc podporuje i fyzickou kondici. Už jen pro takové účinky by u vás doma neměla chybět. Vůni mžete do domu přivést s čerstvou, ale také se sušenou květinou. A je jedno, jestli bude květina celá, nebo jen nať.

Jestli chcete mít klidný a ničím nerušený spánek, vložte si pár květů levandule pod polštář nebo si rovnou pořiďte malý levandulový bylinný polštářek. Jako kouzlo zapůsobí také vana napuštěná horkou vodou, ve které plavou fialovoucí kvítka levandule. Koupel bude krásně vonět a bude se nést ve velmi příjemně relaxačním duchu. Ve vaně podpoří ale i váš krevní oběh a napomůže regeneraci unaveného a zhuntovaného těla.

Aromaterapii s levandulí můžete použít i jako účinnou a přírodní zbraň proti otravnému hmyzu. Stačí rozvěsit snítka květinky po pokoji, nejlépe k oknům a mouchy a komáři k vám už jen tak nezavítají. Svazky levandule je také dobré umístit do spíže proti potravinovým a do skříně proti šatním molům, kteří dovedou zničit prakticky veškeré oblečení. Nám sice levandule voní a je příjemná, hmyz však odpuzuje. Je ale samozřejmé, že k takovým výkonům je třeba levanduli čas od času vyměnit.

Levandule v oleji pro masáže

Levandule má mnoho využití. Zevně jí je vhodné používat rozdrcenou v olejích. Masáž s takto ovoněným a čerstvou a pravou levandulí obohaceným olejem pomáhá proti revma kloubů nebo při bolestech hlavy a migréně. Levandulová masáž je ale také vhodná při léčbě zánětů šlach, bolestech svalů a kloubů, zvláště pak po úrazech nebo velké zátěži.

Masáž s levandulí ale nemusí být zaměřena jen na bolesti těla. Díky jejím aromatickým účinkům, které pozitivně stimulují mysl člověka, je vhodné levandulový olej použít i při smyslnějších masážích, které mají tělo potěšit a hýčkat.

Aromaterapie léčí

Pokud levanduli přidáte do jemnějších olejů s vyšším obsahem vody, můžete takový olejíček pomocí olejové aromalampy použít přímo k léčení některých nemocí. Levandule obsahuje některé éterické oleje, které jsou skvělé vedle použití v aromalampách i pro inhalace.

Levandulové oleje, ostatně jako celá květina, mají přírodně desinfekční účinky. Díky nim vyčistí prostředí, ve kterém se vám pak bude lépe dýchat. Aromaterapií s levandulí utlumíte kašel, zmírníte migrény a dokonce s její pomocí můžete zmírňovat projevy alergie a astmatu. A opět, podobně jako u masáží, pomůžete uvolnění svalů a celkové regeneraci těla.

 • JEMNÁ CHŘESTOVÁ POLÉVKA
  Obtížnost:
  Hodnocení:
  Použité suroviny:
  zeleného chřestu, másla, hladké mouky, zakysané smetany.
  Popis receptu:

  Kdo miluje chřest, určitě si zamiluje i tuto jednoduchou polévku


  Čas přípravy:: 5m
  Čas vaření:: 20m

  Celý recept...

 • ZAPÉKANÉ BRAMBORY (Alu Gauranga)
  Obtížnost:
  Hodnocení:
  Použité suroviny:
  polotvrdého sýra, brambor, smetany.
  Popis receptu:

  jeslti máte rádi zapékané brambory, zkuste změnu!


  Čas přípravy:: 10m
  Čas vaření:: 45m

  Celý recept...

 • Kuřecí kečupový steak
  Obtížnost:
  Hodnocení:
  Použité suroviny:
  kuřecích prsou, kečupu.
  Popis receptu:

  Jednoduchý recept, který zvládne a pochutná si na něm každý a za pár minut!


  Čas přípravy:: 10m
  Čas vaření:: 15m

  Celý recept...

 • HOUBOVÁ SMAŽENICE
  Obtížnost:
  Hodnocení:
  Použité suroviny:
  hub, vajec.
  Popis receptu:

  Skvělá a přitom tak jednoduchá věc - použitelné jako dobré jídlo, předkrm, svačina, ale i jako poamzánka na chleba.


  Čas přípravy:: 10m
  Čas vaření:: 10m

  Celý recept...